Yazılı Basın

Bilimin Eğlenceli Dünyası 1-2< Geri


Arkadaşlar sizin için kovanıma bu hafta iki kitap daha koydum. Bu kitaplarla bilimin sırlı dünyasına yolculuğa çıkmaya hazırlanın derim. Çünkü okudukça keşfettim, keşfettikçe denedim.

Mor lahana suyuyla asitleri, balonlarla basınç kuvvetini, mutfak malzemeleriyle volkan patlamasını keşfedince bilime olan merakım arttı. Volkan patlamasının nasıl olduğunu düşünür dururdum. Anlamak ne kadar kolaymış. Bir pet şişenin etrafını hamurla kapladıktan sonra içine bir miktar karbonat, su koyuluyor. Üzerine biraz da sirke döküldüğünde karbondioksit gazı oluşuyor ve şişenin içinden köpükler kabararak dışarı çıkıyor. Yani karbondioksitin içindekileri nasıl dışarı fırlattığı, lavların nasıl oluştuğu bu deneyle gözlemlenebiliyor.

Kimyager Ayşe Devrim Kuralay’ın hazırladığı kitap günlük hayatta kolayca bulacağımız pet şişe, kâğıt havlu, balon, pipet gibi malzemelerle bizim de uygulayabileceğimiz eğlenceli bir dizi deneyden oluşuyor. Büyükler bize ‘icat çıkarma’ dese de eminim ki bu kitabı gördükten sonra fikirleri değişecek.

Çilek Yayınları, Ayşe Kuralay

Web Tasarım