Yazılarımız

DOĞAYI TAKLİT EDEN BİLİM< Geri


Yaşadığımız evreni inceleyen pek çok bilim dalı var; matematik, astronomi, fizik, kimya, biyoloji vb.Bunlara yeni yeni bilim dalları da ekleniyor.Mesela, biyomimikri.

Biyomimikri “doğayı taklit etmek” anlamına geliyor. İnsanoğlu karşılaştığı problemlere çözüm bulabilmek için  doğayı taklit ediyor.Çünkü doğa son derece mükemmel  yaratılmış bir örnek.

Ayakkabı ve giysilerimize takılan cırt cırt bantlar pıtrak denilen  bir bitki taklit edilerek yapılmış.

Örümceğin ürettiği ipek hem çok hafiftir hem de çok esnek.Üstelik aynı incelikteki çelikten 3 kat  daha dayanıklı ve sağlam. Örümceği inceleyen bilim adamları  çelikten bile daha sağlam bir malzeme üretmek için çalışmalara başlamışlar. Örümcek ağına benzer bir malzeme yapmayı başarmışlar ve adını da biyoçelik koymuşlar.

Bilim adamları kabuklu deniz canlılarını incelemişler. Kabuklarının çok sert ve darbelere dayanıklı olduğunu görmüşler.Bunun özel bir proteinden    kaynaklandığını tespit etmişler.Bu protein kabuğun yapısındaki minerallerin bir arada  durmasını sağlıyor. Bilim adamları  bu özelliği kullanarak daha hafif ve daha sağlam seramikler yapmaya çalışıyorlar.

Mimari alanda karınca yuvaları örnek alınarak Zimbabwede çöl sıcağında soğutma sistemi kullanılmayan  binalar yapılmış.

Morpho kelebeğinin kanadının ışık ile ilişkisi incelenmiş, tekstil alanında kimyasal boya içermeyen kumaşlar  üretilmiştir.

Bir otomobil firması milyonlarca çekirgenin birbirleriyle çarpışmadan nasıl göç ettiklerini  incelemiş.Bu firma  kaza yapmayan araç  üretmeyi hedefleri arasına  koymuştur.

Janine Benyus'un mucitlere bir mesajı var: "Bir tasarım problemini çözerken önce doğaya bakın. Doğada; cisimleri su geçirmez, aerodinamik, güneş enerjili ve başka özelliklerde yapabilmeniz için ilham dolu tasarımlar bulacaksınız."

(Janine Benyus:Biyomimikri kavramını ilk kez  “ Doğadan esinlenilen buluşlar” adlı kitabında ortaya atan  Montanalı yazar ve doğa gözlemcisi)                                                                                                                             

Bilim adamları doğadaki benzersiz ve kusursuz modelleri örnek alarak  çalışmalarına hız kazandırdılar.Çünkü doğada hiç israf yok, herşey mükemmel bir ölçü içerisinde, atık malzemeler tekrar değerlendiriliyor, çevreye zarar vermiyor, en az enerji ve malzeme ile en mükemmel işler yapılıyor. Bütün bu işler yapılırken aynı zamanda hiç gürültü çıkmıyor ve görüntü açısından da son derece estetik  işler yapılıyor.Tüm bu  işler karşısında  hayret duymamak ve doğanın Yaratıcısı karşısında eğilmemek mümkün değil.

Web Tasarım