Yazılarımız

DENİZDE YOLUMUZU NASIL BULURUZ?< Geri


Çocukluğumda araştırma ve incelemeye çok meraklıydım.(Gerçi halen de öyleyim)Bir gün dünyanın sonunu görebileceğim umuduyla köyün en yüksek tepesine çıkmıştım.Fakat oraya çıktığımda başka tepelerle karşılaştım, yine de yılmadım.O tepe senin,bu tepe benim derken farkında olmadan akşam olmuş.Eve döndüğümde annemin halini ve başıma gelenleri hiç anlatmayayım.

Ama anneler hiç kızmasın büyük keşifler hep insanoğlunun merakı sayesinde gerçekleşmiştir.İnsan nehrin öte yakasını, dağların arkasını, uçsuz bucaksız görünen  denizlerin sonunu, hatta uzayı merak eder. Bir şekilde oralara ulaşmak, başka dünyalarda neler olduğunu görmek ister.

Gezgin denizciler sayesinde birçok kıta keşfedilmiştir. Acaba denizciler  uçsuz bucaksız denizde gidecekleri yönü nasıl belirliyorlardı? Kendinizi denizde hayal edin. Deniz uçsuz bucaksız ve etrafımızda gözün alabildiği uzaklıkta hiç bir farklılık yok, yönümüzü nasıl buluruz?İlk denizciler  kıyıdan fazla uzaklaşmadan yol alıyorlardı. Zamanla güneş, ay ve yıldızlara bakarak yönlerini bulabileceklerini öğrendiler.Böylece  okyanuslara açılabildiler. Fakat havanın kapalı olduğu günlerde yön bulmak oldukça güç oluyordu. 1400lü yıllardan sonra  pusula kullanmaya başladılar.Kutupyıldızı ve pusulalar her zaman kuzeyi gösterir.Bugün ise yön bulmak için GPS (küresel konumlandırma sistemi)  cihazları kullanılıyor.
 

Güneş bize nasıl yol gösterir?

Güneş’i Rabbimiz bizim için hem ısı hem de ışık kaynağı olarak yaratmıştır. Aynı zamanda bizim için bir pusuladır.

-Bir metre uzunluğunda bir sopa ve iki adet çakıl taşı alın

-Sopayı yere dik olacak şekilde bir yere sabitleyin

-Sopanın gölgesinin düştüğü yerin uç kısmına bir çakıl taşı koyun

-Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra değişen gölgenin uç kısmına 2. çakıl taşını koyun

-1.taştan 2.taşa doğru bir çizgi çizin.Bu çizgi bize batı-doğu doğrultusunu gösterecektir

-Sol ayağımızı 1.taşın sağ ayağımızı da 2. taşın üzerine koyduğumuzda yüzümüz kuzeyi gösterecektir.
 

Acaba nasıl?

Güneş doğudan doğup batıdan battığı için sopanın gölgesi de  Güneş’in izlediği yönün tersine doğru uzar.

Web Tasarım