Yazılarımız

BEYAZ KARANFİLLERİ BOYAYALIM< Geri


Merhaba Çocuklar!

Bu sayıdan itibaren bilim köşesinde sizlerle beraber olacağım. Bunun için Rabbime şükrediyorum. Çünkü bu köşeyi hazırlarken sizin gözünüzle kainata bakacağım. Araştırma yapacak, sizinle birlikte ben de yeni bilgiler öğreneceğim.Birlikte inşallah HAYRET TRENİ’ne binip  ibret nazarıyla kainata bakacağız.

Bu köşede bazen denizlerin en derin yerlerine dalacak, bazen de  uzayın çoook uzak köşelerine gideceğiz. Bazen bir tohumun içine girecek, nasıl devasa bir ağaca dönüştüğüne hayret edeceğiz.Bazen de atom içi alemlere yolculuk yapacağız.

Mevsimler değişirken en çok dikkatimi ağaçlar çeker. Sonbaharda ağaçların yaprakları dökülür.Kışın adeta ölürler.Bahar gelince O’nun izniyle yeniden hayat bulurlar. Evet artık yaz mevsimindeyiz. Baharda çiçek açan ağaçlar meyveye durdular. Ağacın,  meyvenin olgunlaşması için gerekli olan su ve mineralleri  topraktan aldığını biliyoruz. Acaba bu nasıl oluyor? Mesela  insanlar yüksek bir binaya çıkmak istediğinde ya merdivenleri kullanıyor ya da asansöre biniyorlar. Çok şükür bizim ayaklarımız olduğu için rahatlıkla merdivenlerden çıkabiliyoruz. Ayakları olmayan su molekülleri topraktan meyveye kadar, hatta en yüksekteki dallara kadar nasıl çıkabiliyor? Gelin bir deney yaparak bunu anlamaya çalışalım.

Deneyin Adı: 

Beyaz Karanfilleri Boyayalım
 

Malzemeler:

Beyaz karanfil

Mavi ve kırmızı mürekkep

İki su bardağı

Makas

Su
 

Deneyin Yapılışı :

1- Her iki bardağı da yarısına kadar su ile dolduralım.

2- Bardaklardan birine kırmızı mürekkep, diğerine de mavi mürekkep damlatalım.

3- Mürekkepin suya karışmasını izleyelim.

4- Karanfilin sapı bardaktan biraz uzunca olmalı. Karanfilin sapını makasla keserek kısaltalım.

5- Sonra karanfilin sapını aşağıdan yukarıya doğru makasla ortadan ikiye keselim.Yarısına kadar kesmemiz yeterli olacaktır.Bunu yaparken bir büyüğümüzden yardım alalım.

6- Bardakları yan yana koyalım.Sapın bir ucunu mavi mürekkepli suya, diğer ucunu da kırmızı mürekkepli suya koyalım.

7- Yaklaşık bir saat sonra deneyimizin sonucuna bakalım.
 

Ne gördük ?

Karanfilin çiçek kısmının bir tarafı kırmızı renk alırken, diğer tarafı da mavi renk aldı.
 

Sizce Niçin ?

Her canlı gibi bitkilerin de suya ihtiyaçları vardır. Bitkilerin gövdelerinde köklerden yapraklara ve çiçeklere doğru uzanan minik borucuklar yaratılmıştır. Bizim meyve suyunu pipetle içtiğimiz gibi bitkiler de bu borucuklar yoluyla suyu topraktan alırlar.

Bitkinin suya ihtiyacı var, su  molekülleri de bitkinin kökünden en tepesine kadar ulaşacak şekilde yaratılmıştır. Bitki yapraklarından terleyerek su kaybettikçe, gövdedeki ince borucuklar içindeki su, yukarı doğru  yükselir.Bunun sebebi ise su molekülleri arasında yaratılmış olan çekim kuvvetidir.

Bu deneyde suyun çiçeğin gövdesindeki borucuklar yoluyla taşındığını gördük.Sapı ikiye bölerek farklı renklerdeki suya daldırdığımız için, çiçek  farklı renklere boyandı.
 

Bunları Biliyor musunuz ?

Dünyanın bilinen en uzun boylu ağacının, yaklaşık 150 metre boyunda, Avustralya’da yaşayan bir okaliptüs ağacı olduğunu biliyor muydunuz ?

 

Web Tasarım