Yazılarımız

YAĞLI ELLER VE BULAŞIKLAR NASIL TEMİZLENİR?< Geri


            Evvel zaman içinde kalbur saman içinde  küçücük bir kız varmış Zeynep isminde.Zeynep oyunu çok severmiş. O kadar çok  severmiş ki bazen yemekten kalkınca ellerini yıkamayı unutur,  hatta ellerinin kirli olduğunu bile unuturmuş.Kirli ellerini saçına sürdüğü bile olurmuş. Annesi Zeynep’i defalarca uyarmış ama boşuna.Zeynep her defasında “aa anne unuttum hemen yıkıyorum” diyormuş ama bu arada ellerini her tarafa çoktan sürmüş oluyormuş..

            Annesi bakmış olacak gibi değil.Bir gün Zeynep’e su ve sabunun hikayesini anlatmış:Su ve sabun birbirlerini çok seven iki arkadaşlarmış.İkisinin olduğu yere temizlik ve sağlık da gelirlermiş.Bu dört arkadaş neşe, mutluluk içinde hayatlarını geçirirlermiş.Kir ve yağ ise hep onların bu mutluluklarını bozmak isterlermiş.Günün birinde sular kesilmiş.Sabun tek başına kir ve yağla baş edememiş.Temizlik ve sağlık yerine pislik ve hastalık gelmiş.Her taraf pis pis kokuyor, insanlar çeşitli hastalıklara yakalanıyorlarmış.Tekrar sular geldiğinde insanlar su ve sabunun dostluğunun çok önemli olduğunu anlamışlar.Su ve sabun beraberce kir ve yağı oradan defetmişler.Böylece temizlik ve sağlık gelmiş ve bütün insanlar mutluluk içinde yaşamışlar.

            Zeynep su ve sabunun hikayesini çok sevmiş. Fakat aklına bir şey takılmış Annesine sormuş: “ Su ve sabun birlikte kirleri nasıl uzaklaştırıyorlar?”

Annesi Zeynep’in deney yapmayı çok sevdiğini biliyormuş. “İstersen su ve sabunun kir ve yağları nasıl uzaklaştırdıklarını gösteren iki deney yapalım seninle” demiş.Zeynep sevinçle karşılamış bu öneriyi.
 

1.Deney:

-Çukur bir tabak alalım ve su ile dolduralım.

-Tabağın tam ortasına birazcık karabiber dökelim.Karabiberler yerinde duruyor değil mi?

-Şimdi karabiberlerin ortasına birkaç damla bulaşık deterjanı damlatalım.

- Deterjanı damlatır damlatmaz karabiberler hızla kenara kaçıştılar.
 

2.Deney:

-Bir miktar sıvıyağ ve suyu cam kavanoza koyalım ve kapağını sıkıca kapatalım.

-Şimdi kavanozu dikkatlice sallayalım.

-Su ve yağ farklı tabakalara ayrıldı, değil mi?

-Şimdi kavanoza birkaç damla bulaşık deterjanı ilave edelim .

-Kavanozun kapağını sıkıca kapatalım ve tekrar sallayalım.

-Biraz önce su ve yağ karışımı ayrı ayrı duruyordu.Fakat deterjan eklediğimizde bulanık bir karışım oluştu.

            Bulaşık deterjanı, yağı su içinde yüzen çok minik damlacıklara böldü.Bu yüzden bulanık bir karışım oluştu.Ellerimizi yıkarken de sabun yağ ve kirleri suda çözerek ellerimizden uzaklaşmasını sağlar.

Annesi  “Evet güzel kızım sen de  ellerini su ve sabunla yıkadığında aynı karabiberlerin kaçtığı gibi ellerindeki yağ ve kirlerde suyla birlikte ellerinden uzaklaşırlar.Böylece kirli ortamları seven mikroplardan ve hastalıklardan da uzak olursun.” demiş.Zeynep de o günden sonra temizlik konusunda daha dikkatli olmuş.

 

Web Tasarım