Yazılarımız

UÇUR BENİ ÇALIŞKAN RÜZGAR< Geri


Merhaba arkadaşlar,

Yaz tatiline ve sıcak havalara veda etme zamanı geldi. Sonbaharla birlikte havalar serinlemeye, yağmurlar yağmaya, rüzgarlar  esmeye başlayacak.

Çocukluğumda rüzgar deyince hep olumsuz şeyler canlanırdı zihnimde. Belki de o zamanlar okuduğum hikayelerde rüzgar, kötü anlatıldığı için olabilir. Siz de öyle mi düşünüyorsunuz?

Ben artık  büyüdüm ve rüzgarı çok seviyorum. Niçin mi? 

Bediüzzaman Hazretleri  Ayetü’l Kübra isimli eserinde rüzgarı çalışkan bir hizmetkar  olarak tarif eder ve rüzgarın faydalarını çok güzel anlatır. Evet evet, rüzgârın faydaları da var. Meselâ rüzgar havayı temizler, yağmur yüklü bulutları ihtiyacı olan yerlere taşır, bitkilerin tohumlarının yeryüzünde dağılmasını sağlar, bitkilere lazım olan maddeleri onlara ulaştırır, seslerin ve bilhassa telefon, radyo, televizyon konuşmalarının ses dalgaları yoluyla taşınmasını sağlar. Gemiler, rüzgar gücünden faydalanırlar. Rüzgar tribünleri, rüzgar enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür ve evler, işyerleri aydınlanır. Rüzgar olmasaydı etrafımızdaki kirli hava temiz havayla yer değiştiremezdi. Uçurtmamızı bile uçuramazdık.

 Gördüğünüz gibi, rüzgarın faydaları saymakla bitmiyor.  Peki, bu kadar çok faydayı rüzgar, kendi başına mı yapabiliyordur? Ne dersiniz?

Ben de size bir soru sorarak yardımcı olmaya çalışayım: Meselâ rüzgarın aklı, şuuru var mıdır? Elbetteki hayır. Hatta, verdiği faydalardan kendisinin bile haberi  yoktur. O halde rüzgar, olsa olsa sonsuz kudret, ilim, hikmet ve kerem  sahibi Rabbimizin izniyle hareket eder ve yukarıda saydığımız faydaları verebilir.

Madem rüzgârla başladık, gelin bu sayımızda sizinle bir rüzgar ölçer yapalım . Ne dersiniz?

Malzemeler:

Büyük plastik bir şişe (2.5 veya 3 litrelik plastik şişeler ideal olur)

Makas

Tükenmez kalem

Bant

Renkli kağıt parçası

İnce uzun çivi

Rüzgar Ölçerin Yapılışı:

1-      Plastik şişenin  orta kısmından 7 cm uzunluğunda  silindir şeklinde bir parça keselim.  Bu silindiri boylamasına üç eşit parçaya keselim. Bunun için bir büyüğümüzden yardım isteyebiliriz.

2-      Tükenmez kalemin içini boşaltalım.

3-      Tükenmez kalemin etrafına kestiğimiz üç parçayı diklemesine  bantla yapıştıralım.

4-      Fırıldağımızın kollarını oluşturduk. Bu kollardan birine küçük renkli bir kağıt parçası yapıştıralım. Böylece fırıldağımızın rüzgarda kaç kez döndüğünü sayabiliriz.

5-      Çivinin sivri ucunu kalemin dar ucuna yerleştirelim. Kalem çivi üzerinde rahatça dönebilmeli.

6-      Bahçede ya da parkta rüzgarlı bir alan belirleyelim. Çivinin diğer ucunu toprağa saplayalım.

7-      Bir süre belirleyelim. Mesela bir dakika içerisinde fırıldağımızın kaç kez döndüğünü not edelim. Farklı günlerde ölçüm yaparak aradaki farkı kıyaslayalım. Rüzgar ölçerinizi farklı yerlerde de deneyebilirsiniz.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere…

Kaynak:

1)Şualar,7. Şua: Ayet-ül Kübra, 2) Bilim Çocuk Dergisi

 

 

Web Tasarım