Yazılarımız

ŞİŞEDE HORTUM YAPALIM< Geri


Hortumlar çocukların en merak ettiği konulardan biridir. Siz de merak ediyor musunuz? Acaba hortum nedir ? Nasıl oluşur?

Hortum şiddetle dönen bir hava kolonudur. Uzaktan görüldüğünde dondurma külahına benzer. Sıcak ve nemli hava ile soğuk havanın şiddetle yer değiştirmesi sırasında dönen rüzgarlar oluşur. Bu rüzgarlara hortum adı verilir. Genel olarak şiddetli fırtınalar sırasında meydana gelen hortumlar, ağır cisimleri bile yerden kaldıracak kadar güçlü olabilir.  En sık Kuzey Amerika' nın iç, doğu ve kuzey doğusunda görünür. Avustralya, Japonya, Orta Asya, İngiltere, İtalyada da görülür. Küçük boyutlu olanları ülkemizde de görülmektedir. Rabbimiz bizleri ve tüm insanları her türlü afetten korusun.

Bu sayımızda eğlenceli bir deneyle hortumların nasıl oluştuğunu öğrenelim. Çevremizde kolaylıkla bulabileceğimiz malzemelerle güvenli bir şekilde küçük bir hortum  oluşturabiliriz. Haydi başlayalım!

Malzemeler:

*su

*şeffaf plastik şişe

*sim

*sıvı bulaşık deterjanı

Deneyin Aşamaları:

*Şişemizin dörtte üçünü su ile dolduralım.

*Birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı ilave edelim.

*Karışımın içine birazcık sim serpelim. Simler hortumu daha kolay görmemizi sağlayacak.

*Şişemizin kapağını sıkıca kapatalım.

*Şişeyi yukarı aşağı çevirelim ve şişeyi boğaz kısmından tutalım. Birkaç kez şişeyi dairesel olarak döndürelim, duralım ve suda hortum oluşumunu görmek için şişenin içine bakalım. Birkaç kez deneme yapmanız gerekebilir.

                   Şişeyi dairesel hareketlerle döndürmek mini bir hortuma benzeyen  su girdabına sebep oluyor .Merkezcil kuvvetten dolayı girdabın merkezi etrafında su hızlıca dönüyor. (Merkezcil kuvvet dairesel hareket sırasında cismi yörüngede tutan kuvvettir.) Girdaplar suda oluşabildiği gibi havada da oluşabilirler.

                   Çocuklar şunu iyi bilelim ki hortumlar kendi başlarına hareket etmezler. Havayı , yağmur dolu bulutları bütün canlıların imdadına gönderen, sayısız hikmetlerle rüzgarı yaratan Rabbimiz hortumları da yaratmıştır. Bugün biz hortumların yaratılış hikmetlerini bilemesek de başıboş olmadıklarını biliyoruz ve zararlarından Rabbimize sığınıyoruz.

Bakara Suresi, 164. Âyet.: “Şüphesiz ki göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri peşinden gelmesinde, insanlara fayda veren şeylerle yüklü olarak denizde yüzüp giden gemilerde, Allah'ın gökten indirip de ölü haldeki toprağı canlandırdığı suda, (yağmurda) yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları yönlendirmesinde düşünen bir toplum için (Allah'ın varlığını ve birliğini ispatlayan) birçok deliller vardır…”

Kaynak: www.dmi.gov.tr/

Web Tasarım