Yazılarımız

Kirli suları nasıl temizleriz?< Geri


Bütün canlılar için su çok önemlidir. Vücudumuzun % 65’i sudur. Suyu içmek için kullandığımız gibi başka bir çok alanda da sürekli kullanırız:Temizlikte, bahçe sulamada, fabrikalarda vb. Suyu çok yerde kullanırız. Fakat su miktarı, oldukça sınırlıdır. Bu yüzden suları doğru kullanmak ve kullandığımız suları da tekrar arıtarak temizlemek zorundayız. Üstelik Rabbimiz Yüce kitabında “Yiyiniz, içiniz , fakat israf etmeyiniz” diye uyarmaktadır. Kirli suları temizleyerek tekrar kullanırsak suyu israf etmemiş oluruz.

Dünyamızın %70 i sularla kaplı olduğu halde içilebilir su oranının % 1 olduğunu biliyor muydunuz? Bu deneyimizde kirli suları nasıl temizleyebileceğimizi öğreneceğiz.

Malzemelerimiz:

• 2 adet plastik şişe

(2 veya 3 litrelik)

• makas

• su

• toprak

• huni

• kavanoz

• pamuk

• küçük çakıl taşları

• ince kum

• kömür tozu

• talaş

• çamaşır suyu

Deney Başlıyor!

1. Plastik şişelerden birine huni kullanarak biraz toprak koyalım.Üzerini su ile dolduralım. Şişenin kapağını kapatıp çalkalayalım. Kirli suyumuz hazır. İsterseniz içine başka kirleticiler de ekleyebilirsiniz. Kirli suyun görünüşüne ve kokusuna bakarak bunu bir kağıda not edelim.

2. Kirli suyu 20 dakika boyunca bazı büyük parçacıkların dibe çökmesi için bırakalım. Biz bu arada filtremizi hazırlayalım.

3. Diğer şişenin alt tabanını keselim ve atalım. Şişeyi ağız kısmı aşağı gelecek şekilde kavanozun içine yerleştirelim.

4. Şişenin ağız kısmını pamukla içeriden tıkayalım. Pamuğun üzerine sırasıyla çakıl taşlarını, kömür tozu, ince kumu, talaşı tabaka halinde yayalım.

5. Oluşturduğumuz bu filtreyi 1 litre kadar suyu yavaş yavaş koyarak temizleyelim. Daha sonra kavanozda biriken suyu dökelim.

6. Şimdi kirli suyu hazırladığımız bu filtreden geçirerek süzelim. Süzülen su, kavanoza damla damla akacağı için su burada dinlenecektir.

7. Kavanozda biriken temiz suya bir kaşık çamaşır suyu ilave edelim.

Şimdi suyumuzun görünüşü ve kokusu nasıl? Değişiklikleri not edelim.
 

Neler Gördük?

Başlangıçta suyumuz oldukça bulanıktı ve kötü kokuyordu. Dinlenmeye bıraktığımızda sudaki bazı pislikler dibe çökmüştü. Kirli suyu filtreden geçirdiğimizde daha berrak bir su elde ettik. Çamaşır suyunu eklediğimizde renk daha da açıldı. Su artık kötü kokmuyordu.
 

Sizce Niçin?

Musluklarımızdan akan sular aslında baraj göllerinde biriken sulardır. Hepimiz baraj göllerindeki suların ne kadar kirli olduğunu biliriz. Bu kirli sular evimize gelmeden önce su

arıtma tesislerinde bazı işlemlere tabi tutulurlar. Bu işlemler sırasıyla çökelme, süzme, dinlendirme ve klorlamadır. Süzme aşamasında kum ve karbon filtreleri kullanılır. Biz

de bu deneyde kum ve kömür tozu (içeriğinde karbon vardır) kullanarak buna benzer bir süzme işlemi gerçekleştirdik. Klorlama mikroorganizmaları gidermek için yapılan

bir işlemdir. Klorlama işlemi için de çamaşır suyu kullandık.

Aslında arıtma tesislerinde kullanılan bu yöntemle insanoğlu Rabbimizin tabiatta yarattığı düzeni taklit etmektedir. Yağan yağmur ve karlar dağlarda toprak ve taşların içerisinde süzülerek doğal kaynak sularını oluşturmaktadır. Damacanalarla evimize gelen bu sulara dinlendirme dışında hiçbir işlem uygulanmaz. İnsanoğlunun çevreyi kirletmesi sonucunda  bazı sularda mikroorganizmalar oluşur. Bu tür sular ise ozonlama denilen bir yöntemle mikroplardan arındırılır.
 

Not: Deneyde elde ettiğimiz bu suyu içmek için kullanamayız. Fakat ev temizliğinde kullanılabilinir.

Web Tasarım