Yazılarımız

SU< Geri


Merhaba arkadaşlar,

Şubat ayı konumuz : Su.   Su öyle harika bir nimettir ki suyun özellikleri, faydaları saymakla tükenmez. Hani Rabbimiz Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “ Denizler mürekkep olsa O’nun ayetlerini yazmağa yetmez”

Su da Rabbimizin ayetlerinden biridir.Yani O’nu bize tanıttırır. Ve öyle bir ayettir ki sudan ne kadar bahsetsek azdır.

Bugün sadece suyun donarak buz haline gelmesinden bahsedeceğiz. Bunun için önce küçük bir deney yapalım, ne dersiniz?

Malzemelerimiz:

Cam bardak

Su

Kalem

 

Deneyin Yapılışı:

1-      Bardağımızı yarısına kadar su ile dolduralım.

 

2-      Suyun seviyesini bardağın dışını kalemle çizerek işaretleyelim.

3-      Bardağımızı buzdolabının üst kısmına koyalım.

4-      Bir saat sonra bardağımızı buzdolabından çıkaralım.

5-      Ne görüyorsunuz?

 

Neler Gördük?

Bardağın içindeki su donmuştu. Fakat donmuş suyun seviyesi daha önce işaretlediğimiz seviyeden daha yukarıda idi.

Sizce Niçin?

Su donduğunda katı hale gelerek buza dönüşür. Su buza dönüşürken hacmi artar, daha fazla yer kaplar. Bu sadece suya özgü bir durumdur.Diğer sıvı maddeler ise katıya dönüşürken hacmi artmaz, azalır. Su donarken hacmi arttığı için yoğunluğu azalır. Bu ise özellikle suda yaşayan canlılar için çok önemli bir özelliktir. Neden mi? Mesela, gölleri düşünelim. Kışın aşırı soğuktan göllerin üst yüzeyi donar. Eğer su donduğunda diğer sıvılar gibi hacmi azalıp, yoğunluğu artsaydı göllerin üst yüzeyi donduğunda buz tabakası dibe çökerdi. Gölün üst yüzeyi tekrar donar ve tekrar dibe çökerdi.Zamanla gölün içi buzla dolardı. O zamanda gölde hiçbir canlı kalmazdı.Meer suyun farklı yaratılmasının ne kadar önemli bir hikmeti varmış.Değil mi çocuklar?

Bunları Biliyor musunuz?

• Kışın su borularının içindeki su donarsa, donan suyun hacmi arttığından boruları patlatabilir.Bu yüzden boruların etrafı izolasyon maddesi ile kaplanmalıdır.

• Asfalt yollarda bulunan ince yarıkların içine dolan su soğuktan donduğu zaman daha büyük yarıkların oluşmasına sebep olur. Donan su bazen çok büyük kayaları bile parçalayabilir.

 

Web Tasarım