Yazılarımız

PİRİ REİS< Geri


Merhaba arkadaşlar!

2013 yılının ilk ayındayız. Bu yıl hepimiz için inşallah hayırlı bir yıl olur. 2013 yılını Unesco’nun “Piri Reis Yılı”  ilan ettiğini biliyor muydunuz?

Kısaca Unesco’dan bahsedelim. Unesco Birleşmiş Milletlere bağlı eğitim, bilim ve kültür alanında faaliyetler düzenleyen bir organizasyondur.

Piri Reis kimdir?

Piri Reis,  Osmanlı döneminde yaşamış ünlü bir Türk denizcisidir. Piri Reis 1465 yılında Gelibolu’da dünyaya geldi. 16 yaşında iken amcası Kemal Reis’in gemisinde denizciliğe başladı. Piri Reis sadece bir denizci değildi. Aynı zamanda araştırmacı bir bilim adamıydı. Denizlerde dolaşırken Akdeniz kıyıları ve adalarının coğrafyasını incelemiş , haritalarını çizmişti . Denizcilikle ilgili bilgileri derlemiş, insanların ekonomik ve sosyal yaşamlarını gözlemleyerek notlar tutmuştu. O dönemde yapılan büyük coğrafi keşifleri de takip etti. Yaptığı gözlemlerden, tuttuğu notlardan, topladığı belgelerden yararlanarak 1513 tarihinde ünlü Dünya haritasını çizdi. 1929 yılında bu haritanın bir kısmı Topkapı Sarayı’nda bulundu. Bulunan kısım haritanın altıda biri idi. Piri Reis yaptığı incelemeler ve gözlemleri sonucunda tuttuğu  notları ve çizdiği haritaları “Kitab-ı Bahriye” adlı eserinde topladı.

Kitab-ı Bahriye’de denizcilikle ilgili bilgilerin yanısıra Ege ve Akdeniz adaları tanıtılmaktadır. Rüzgar çeşitleri, pusula, haritalar, deniz ve karaların birbirine oranları hakkında verilmektedir. Portekizlilerin denizcilikteki keşifleri, Çin Denizi, Hint Okyanusu, Akdeniz ve Ege'deki rüzgârlar, Basra Körfezi, Atlas Okyanusu detaylarıyla anlatılmaktadır. Ayrıca denizlerde yaşayan çeşitli canlılardan ayrıntılı bir şekilde bahsedilmektedir.

Piri Reis’in çizdiği haritalar küre geometrisine göre yapılmıştır. Bilim adamları Piri Reis’in haritalarını bugünkü  dünya haritalarıyla karşılaştırmışlar ve bugünkü haritalara çok yakın bir şekilde çizildiğini görmüşlerdir. Piri Reis dünyanın yuvarlak olmasının yanında, küre şeklinde olduğunu da biliyordu. Bilim adamları  haritaları daha sonraki yıllarda uydularla çekilen yeryüzü resimleriyle tekrar karşılaştırınca daha şaşırtıcı bir neticeye vardılar: 16. yüzyılda çizilen haritalarla 20. yüzyıl uydu fotoğrafları birbirini tutuyordu. Piri Reis’in  bu haritaları nasıl çizdiğinin sırrı hala çözülememiştir.

Web Tasarım