Yazılarımız

Lastik Yumurta< Geri


Yumurtayı kırmadan içini görebileceğimizi söylesem inanır mısınız? Hatta zıplayan yumurta yapacağımızı. Haydi hemen malzemeleri hazırlayın. Çok şaşıracaksınız.

Malzemelerimiz:

• 1 yumurta

• 1 bardak sirke (elma sirkesi tavsiye edilir)

• Cam kavanoz

 

Deney Başlıyor!

1. Bir bardak sirkeyi kavanoza boşaltalım.

2. Kavanozun içine yumurtayı yavaşça bırakalım. Kapağını kapatalım.

3. Neler görüyorsunuz? Not edin. (Gözlem defteri tutabilirsiniz)

4. Yumurtayı sirkenin içinde bir gün boyunca bırakalım.

5. Ertesi gün yumurtayı çıkarıp, dokunalım. Gözlemlerimizi not edip tekrar yerine koyalım.

6. Bu deneye 5 gün boyunca devam edelim ve hergün gözlemlerimizi

kaydedelim.

 

Neler Gördük?

Yumurtayı sirkeye koyduktan biraz sonra yumurtanın üzerinde minik kabarcıklar oluştu. Ertesi gün yumurtamız birazcık yumuşadı. Üç günün sonunda yumurtanın kabuğu soyuldu. Hatta çay kaşığı ile üzerindeki beyaz maddeyi kazıyabildik. Beş günün sonunda yumurtanın kabuğu tamamen soyuldu. Sadece zar kaldı ve yumurtanın şiştiğini gördük. Yumurta kırılmadan yumurtanın sarısını görebildik. Yumurtayı biraz yüksekten bir tabağa bıraktığımızda yumurta zıplıyordu.

 

Sizce Neden?

Yumurtanın kabuğunda kalsiyum vardır. Bu madde bizim dişlerimizde ve kemiklerimizde de bulunur, onlara sertlik verir. Sirke ise bir asittir ve asitlerin parçalama özelliği vardır. Yumurtanın kabuğu sirke asitinin içinde yavaş yavaş soyuldu. Yumurta zarı ise geçirgen özellikte yaratılmıştır. Bu yüzden sirkenin bir kısmı zardan geçerek yumurtanın içine girdi. Böylece yumurta şişti.

Sirke asitinin kalsiyum içeren yumurtanın kabuğuna yaptığını gördük.Tükettiğimiz asitli içecekler de zamanla dişlerimizin aşınmasını sağlar. Bu yüzden bu tür içeceklerden uzak kalmalıyız.

Vücuttaki kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerde bulunur. Dişlerimizin ve kemiklerimizin güçlü olmasını istiyorsak her gün süt içmeliyiz. Çünkü sütün içine Rabbimiz bolca kalsiyum koymuş.

 

Kaynak:  Eğlenceli Deneyler, Çilek Yayınları, Ayşe Kuralay

Web Tasarım