Yazılarımız

GÖZYAŞI FABRİKASI< Geri


Gözümüze birşey kaçtığında ya da soğan doğardığımızda gözlerimiz yaşarır. Çok üzüldüğümüzde ya da çok sevindiğimizde gözlerimizden yaşlar boşanır.  Hatta heyecanladığımızda, utandığımızda, canımız yandığında, yorulduğumuzda bile ağladığımız olur. Acaba bu gözyaşları nereden geliyor? Gözümüzün arkasında gözyaşı deposu mu var? Gözyaşları hiç tükenmez mi? Bir de ağlayınca neden burnumuz akar?  Gözyaşının ne gibi faydaları var? Ben bütün bunları merak ettim ve sizler için araştırdım. Çok şaşırtıcı bilgilerle karşılaştım.

Nasıl ağlarız?

Gözümüzün arkasında bir gözyaşı deposu yokmuş arkadaşlar. Ağzımızdaki tükürük bezleri nasıl tükürük üretiyorsa gözyaşı bezlerimizde Rabbimizin izniyle gözyaşı üretiyor.  Bu gözyaşları bezleri üst göz kapağımızın hemen arkasında yer alıyor. Çok duygusal olduğumuzda  beynimizden gözyaşı bezlerine uyarı gidiyor. Böylece gözyaşı bezlerininin etrafındaki kaslar geriliyor ve bezlerden gözyaşı salgılanmaya başlıyor.Bir sürü küçük tüpten geçerek yoluna devam eden gözyaşlarımız son olarak alt göz kapaklarının iç köşesine ve buradaki deliklerden burun boşluğumuza akıyor. Böylece ağladığımız zaman burnumuz da akıyor.

Soğan neden gözümüzü yaşartır?

Soğan doğradığımızda onu oluşturan hücreleri parçalamış oluruz. Hücreler parçalanınca kükürt içeren bir gaz  ortaya çıkar. Bu gaz gözyaşımızla birleşerek gözlerimizde yanmaya sebep olur. Gözlerimiz zarar görmesin diye   daha çok gözyaşı salgılanır . Düşünsenize  soğanda kükürt gazı olduğunu , bu gazın gözlerimize zarar verebileceğini insanların birçoğu bilmez. Bilsek bile gözlerimizi nasıl koruyacağımızı bilemeyiz. Gözyaşını nasıl yapacağımızı bilemeyiz. Ne kadar da aciziz, değil mi?  Ama bizi seven, her türlü tehlikeden koruyan Rabbimiz soğandan çıkan kükürt gazından  gözlerimizi koruyor.Vücudumuzu anında gözyaşı salgılayacak şekilde yaratmış.

Gözyaşının faydası nedir?

Aslında gözyaşları gözkapağının kayganlığını sağlamak için sürekli salgılanıyor.

Gözyaşı  gözü parlatan, gözbebeğini toz ve mikroplardan koruyacak özellikte yaratılmıştır.Gözümüze toz vb. yabancı bir madde geldiğinde gözyaşı bezleri daha fazla gözyaşı salgılar. Gözyaşı adeta gözümüzü yıkayarak  yabancı maddeyi uzaklaştırmaya çalışır. Ayrıca ağladığımızda burnumuz akar ve buruna giden kanallarda temizlenmiş olur.

Gözyaşları strese sebep olan hormonların da etkisini azaltırBilhassa ağlamanın sebebine bağlı olarak (sevinç, üzüntü, stress, ilâhî aşk vs.) gözyaşının beden sağlığı ile birlikte ruhumuzu dinlendiren, bedenin üzerindeki stres yükünü azaltan ve böylece kalb sağlığımızı da koruyan bir yönü vardır.

Gözyaşı sıradan bir sıvı değildir. Bir eczacı, bir kimyager titizliğiyle son derece hassas ölçülerle hazırlanmıştır. Asitlik düzeyi gözümüzü yakmayacak şekilde ayarlanmıştır.Aynı zamanda  gözümüzdeki mikropları temizleyecek maddeler içerisine konulmuş . Hem de göz için gerekli olan demir, bakır, magnezyum, kalsiyum, fosfat iyonları ve laktat, sitrat, askorbat ve aminoasitler gibi pek çok molekülü de rahmetin bir tecellisi olarak gözyaşı içine yerleştirilmiştir.

 

Kaynak: Bilim Çocuk Dergisi Sızıntı Dergisi

Web Tasarım