Yazılarımız

UZAYDAN GELEN MEKTUPLAR; GÖKTAŞLARI< Geri


Merhaba arkadaşlar!

Geçtiğimiz şubat ayında Rusya’nın Çelyabinsk kenti göktaşı patlaması ile sarsıldı. Atmosferde alçalmakta olan bir göktaşı parçası havada parçalanırken  gözleri kamaştıran bir aydınlık oluştu. Patlamanın etkisiyle kentteki binaların camları kırıldı. Cam kırıkları ve panik sebebiyle yaklaşık 400 kişi yaralandı.

Haberlerde izlediğimizde hepimiz endişe duyduk. Göktaşı nasıl bir şey? Ne kadar tehlikeli? Acaba bizim başımıza da göktaşı düşer mi? gibi sorular aklımıza geldi.

Göktaşı (diğer adıyla meteor), uzaydan dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır.

Uzay yalnızca yıldızlar ve onların çevresinde dolanan gezegenlerden ibaret değildir. O koca boşlukta, madenden oluşmuş iri kaya ve taşlar da vardır. Bu taşlar yerin çekimine kapılınca müthiş bir süratle atmosfere girerler.  Göktaşları, Dünya atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen bir hızla girerler. Yıldız kayması dediğimiz bu olayda atmosfere hızla giren göktaşları havayla temas edince sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı yanarak toz haline gelir.

Atmosferi Rabbimiz adeta bir kalkan olarak yaratmıştır. Atmosfer uzaydan gelen zararlı ultraviyole ışınları engellediği gibi göktaşlarını da engeller.Göktaşlarının birçoğu daha atmosferde iken parçalanarak toz haline gelir , çok az bir kısmı ise küçük taş parçaları halinde yeryüzüne düşerler.

Mesela Dünyamızın uydusu olan Ay’ın atmosferi yoktur.Bu yüzden Ay yüzeyi düşen göktaşlarının oluşturduğu kraterlerle doludur. Çok şükür Rabbimiz bizi atmosferle koruyor.

Daha önceki sayılarımızda kar kristallerinin oluşumundan bahsetmiştik.Hatırlarsanız kar kristallerinin oluşması için toz taneciğine ihtiyaç vardı.İşte uzaydan gelen göktaşı tozları hem kar kristalleri hem de yağmur damlaları için birer çekirdek olurlar. Yağmur ve karla birlikte toprağa inen bu toz tanecikleri değerli mineraller içerirler. Bu mineraller toprağı besler.

Dünyaya düşen göktaşı parçalarını bilim adamları incelerler.Göktaşlarının incelenmesi bize gezegenlerin içindeki materyaller hakkında bilgi verir ve Güneş Sistemi'nin nasıl meydana geldiğini anlamamıza yardımcı olur.

Web Tasarım